Pages Navigation Menu

Bakırköy Müzik Kursu - Bakırköy müzik

Bas Gitar Eğitimi

BAS GİTAR HAKKINDA KISA BİLGİ  :                                         

Bas Gitarın kısa tarihçesine bakmadan önce aydınlatıcı bir kaç cümle ile ifade etmek gerekirse; Çağdaş müziğin değişmez unsurlarından biri olan bas gitar,  caz, pop, blues, rock, metal gibi bir çok müzik türünde kullanılmaktadır. Artık temel müzik aletlerinden kabul edilen Bas Gitar eğitimi alabileceğiniz hemen yanı başınızda bir yer var….

Bakırköy ve çevre semtlere; Ataköy, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Bağcılar,  Bahçelievler, ikitelli, Atakent, Zeytinburnu, Halkalı Toplu Konutlar, Sefaköy, Yenibosna, Güngören, Bahçelievler, Soğanlı, Küçükçekmece  gibi semtlere bir araç mesafede ve Bakırköy’ün merkezinde sizler için kurulan ve Bakırköy’de M.E.B. onaylı sertifika vermeye yetkili bir sanat Derneği tarafından kurulan ilk  resmi kurs olma özelliği taşıyan kursumuza sizleri de bekliyoruz…

1940’lı yıllarda orkestralarda bas gitarcılar kontrabass isimli ve keman ailesinden gelen bir enstrümanı çalıyorlardı;bu enstrüman çalındığı pozisyon ile ilgili olarak upright veya double bass adı altında bilinir.O yıllarda orkestralara davulun ve gitar gibi bir çok enstrümanın girmesi ile duyumu ve duyulabilirliği zayıflayan kontrabasscıların imdadına gitar ve bass gitarın babası olarak bildiğimiz; Büyük Mucit; Clarence Leo Fender yetişti ve 1951 yılında adı Presicion Bass olan ilk bas gitarı üretti. Ve o günden bugüne bass gitarın simgesi haline geldi Fender bassları.

Precision Bass, gitar gövdesine sahip ama keman ailesinden gelen kontrabass ile benzer özellikler içeren bir enstrümandı.Sanki gitarın oktav olarak babası gibiydi.Precision Bass,aynı kontrabass gibi E_A_D_G olarak akortlanıyordu ve gitarın B ve e tellerinin çıkartılmış hali gibiydi.Başlangıcını Clarence Leo Fender ‘in yaptığı ve o günlerde basscılar tarafından devrim olarak adlandırılan bu keşif sayesinde basscılar aletlerini kolayca taşıyabiliyorlar ve bir amflikatör sayesinde herkese rahatça duyurabiliyorlardı.

İlk zamanlarında Duane Eddy,Patsy Cline ve Jerry Lee Lewis gibi sanatçıların müziklerlerinde yer verdiği bu enstrüman;daha sonraları Monk Montgomery ve Chuck Rainey ile Jazz müziğinde de popüler oldu. 1960’larda başlayan Pop ve Rock akımında önemli bir yere sahip olan bass gitar;Beatles,Rolling Stones gibi isimler ile yerini sağlamlaştırmış oldu.Şimdi hemen hemen her türde rastladığımız bas gitarın yolculuğu Dünya durdukça devam edecek..

Bugün artık binlerce bass gitar çeşiti oluştu ve biz hepsini Clarence Leo Fender’e borçluyuz.

Yetkin eğitmenler eşliğinde Bas Gitar öğrenmek artık çok daha kolay. Rahat ve hızlı ulaşım imkanına sahip ve pek çok semtten rahatça tek vasıta ile ulaşabileceğiniz Bakırköy’ün merkezinde bulunan kursumuza sizleri de bekliyoruz.

 

İlgilendiğiniz Kurs için lütfen yan sütunda bulunan linke tıklayınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir