Pages Navigation Menu

Bakırköy Müzik Kursu - Bakırköy müzik

Şan ( Ses ) Eğitimi

ŞAN (Ses) HAKKINDA KISA BİLGİ  :                                            

Genel olarak ses eğitimi ve şan eğitimi kavramları aynı anlam yüklenerek kullanılmaktadır. Bundan dolayı zaman zaman karışıklıklar meydana gelmektedir.

Aradaki farkı sizlere aktarmadan  önce;  Bakırköy ve çevre semtlere; Ataköy, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Bağcılar,  Bahçelievler, ikitelli, Atakent, Zeytinburnu, Halkalı Toplu Konutlar, Sefaköy, Yenibosna, Güngören, Bahçelievler, Soğanlı, Küçükçekmece  gibi semtlere bir araç mesafede ve Bakırköy’ün merkezinde sizler için kurulan ve Bakırköy’de M.E.B. onaylı sertifika vermeye yetkili bir sanat Derneği tarafından kurulan ilk  resmi kurs olma özelliği taşıyan kursumuza sizleri de bekliyoruz…

Ses eğitimi konusunda kısa yazımıza gelince;

Aslında Ses Eğitimi, Şan Eğitimi, Şarkı söyleme Eğitimi benzer temeller üzerine kurulsa da amaç ve yapı olarak farklılıklar göstermektedir. Ses Eğitimi denilince; Şan, Koro, Konuşma, Diksiyon, Şarkı Söyleme gibi dalları kapsayan bir ifadedir. Genel ad olarak kullanılması daha doğru olmaktadır.

Ses eğitimi; bireylere konuşma ve/veya şarkı söylemede seslerini doğru, etkili ve gü­zel kullanabilmeleri için gereken davranışların kazandırıldığı ve içinde konuşma, şarkı söyleme ve şan eğitimi gibi alt ses eğitimi basamaklarını barındıran, disiplinler arası bir özel alan eğitimidir. (Töreyin, 1998: 10)

Ses eğitimi, her yaş ve düzeydeki bireylere verilmesi gereken bir eğitimdir. “Müzik eğitiminin içeriksel açıdan genel kapsamında bulunur.”‘ (Uçan, 1994: 14) Bireylerin amaç ve düzeylerine göre değişiklik gösteren bu eğitim, genel, amatör ve mesleki müzik eğitimi içinde şarkı söyleme eğitimi, şan eğitimi, konuşma eğitimi ve koro eğitimi gibi değişik isimler alırlar. Amaçlarına göre de bireysel ve toplu olarak verilir.

Genel müzik eğitimi içinde, ilköğretim ve ilköğretim öncesi yaş grupları için, daha çok şarkı öğretmek amacıyla verilen ve “şarkı söyleme eğitimi” ile “koro” eğitimi adını alan ses eğitimi, mes­leki müzik eğitiminde, önceden kazandırılan şarkı söyleme ile ilgili temel davranışların üzerinde ileri tekniklerle geliştirilerek, sese dayanıklılık ve sağlamlık kazandırmaya ve artistik söylemeye yönelik olarak değişir ve “şan eğitimi” adını alır.

Şarkı Söyleme Eğitimi :  Şarkı söyleme eğitimi; ses eğitiminin içinde, ilköğretim öncesi eğitimden, yüksek öğretim ve daha ileri eğitim düzeyindeki bireylere kadar, seçtikleri şarkıyı tür ve yapı özelliklerine uygun olarak doğru, güzel ve etkili biçimde söylemeye ilişkin davranışların kazandırıldığı, şarkı öğretimini de kapsayan ve müzik eğitiminin davranışsal açıdan genel kapsamında bulunan bir ses eğitimi türüdür. (Töreyin, 1998: 13)

Şarkı söyleme eğitimiyle, şan eğitimi arasındaki fark, ses eğitimi kapsamında bulunan bu İki tür ses eğitiminin amaç ve düzey değişikliğinden kaynaklanmaktadır. Şan eğitiminde, özellikle şan için bestelenmiş eserlerin (arie anticheler, opera aryaları ve liedler gibi) sanatsal boyutta ve teknik üstünlükle söylenmesine ilişkin davranışlar kazandırılması hedeflenirken, şarkı söyleme eğitiminde her tür ve düzeydeki şarkıları (okul şarkılar, marşları, halk müziği eserleri v.b.) doğru, güzel ve etkili söylemeye yönelik olarak, sesle, müzikle ve bağlı olduğu bilim alanlarıyla ilgili davranışlar kazandı­rılması amaçlanır.

Şan Eğitimi : Dilimize, Fransızca’daki “chant” sözcüğünden geçen bu kelimenin asıl anlamı; “dayanıklılık ve sağlamlık kazandırmak için sesi işlemek, yetiştirmek, sesle ilgili dayanaklılık sanatı, sesle şarkı söyleme sanatı” (Petit Larousse, 1972: 165) dır. Bir başka tanımda; “Ses müziği sanatı, tekniği ve insan sesiyle oluşturulan müziksel ve teknik sesler bütünü” olarak açıklanmıştır. (Micro Robert. 1978: 163)

Türkçe sözlükte ise; “İnsan gırtlağından çıkan ve perde ayrımlarıyla çeşitli duyumlar uyandı­ran ses dizisi” (TDK, 1988: 1370) dir.

Bütün bu açıklamalar ışığında şan eğitimi: “Ses eğitimi içinde, şarkı söyleme eğitimine daya­nan, özellikle mesleki müzik eğitimi kapsamında ve şarkı söyleme eğitimiyle kazandırılmış olan temel davranışların üzerinde oluşturulan, ileri teknikle ve artistik düzeyde şarkı söyleyebilmeyi ve sese dayanıklılık kazandırmayı amaçlayan mesleksel bir ses eğitimi” (Töreyin, 1998: 10) olarak ta­nımlanabilir. Özetle şan eğitimi de ses eğitimi alanı içinde bir boyuttur.

1- Diksiyon Eğitimi  için Lütfen ilgili sitemize gitmek için tıklayınız 

 2.-Türk Müziği Koro Eğitimi için Lütfen tıklayınız 

Yetkin eğitmenler eşliğinde Ses Eğitimi almak artık çok daha kolay. Rahat ve hızlı ulaşım imkanına sahip ve pek çok semtten rahatça tek vasıta ile ulaşabileceğiniz Bakırköy’ün merkezinde bulunan kursumuza sizleri de bekliyoruz. Yapmanız gereken hangi dal ile ilgileniyorsanız yan sütünde bulunan dersin üzerine tıklayarak o dersin sayfasına gitmek. Bekliyoruz.

  İlgilendiğiniz Kurs için lütfen yan sütunda bulunan linke tıklayınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir