Pages Navigation Menu

Bakırköy Müzik Kursu - Bakırköy müzik

Keman Eğitimi

KEMAN HAKKINDA KISA BİLGİ  :                                               

Yaylı çalgıların içersinde en küçüğü olarak kabul edilebilecek olan keman yüzyıllardır kullanılan bir çalgı aleti olmuştur. Keman; viyola, viyolonsel (çello) ve kontrbas’ın da içinde bulunduğu yaylı ailesinin en küçük ve en tiz aralığa sahip enstrümanıdır. 4 adet telden oluşan kemanın; tellerinin aralıkları Tam 5’li aralık olup; akordu pesten (kalından) tize (inceye) doğru Sol, Re, La, Mi’dir. Keman yayına arşe denir ve gerçek veya suni at kılı ya da ham misina kullanılarak yapılır. (Kemanın detaylı tarihçesi için Bknz:  kemanin-tarihcesi )

Bakırköy ve çevre semtlere; Ataköy, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Bağcılar,  Bahçelievler, ikitelli, Atakent, Zeytinburnu, Halkalı Toplu Konutlar, Sefaköy, Yenibosna, Güngören, Bahçelievler, Soğanlı, Küçükçekmece  gibi semtlere bir araç mesafede ve Bakırköy’ün merkezinde sizler için kurulan ve Bakırköy’de M.E.B. onaylı sertifika vermeye yetkili bir sanat Derneği tarafından kurulan ilk  resmi kurs olma özelliği taşıyan kursumuza sizleri de bekliyoruz…

Keman, eğitim sürecinde bol çalışma ve sabır isteyen bir enstrümandır. Keman eğitimi, öncelikle enstrümanı tanıma, duruş, keman tutuşu ve yay tutuşunun öğrenilmesi ile başlar. Doğru yay tutuşu ve kullanımı ile birlikte tel değişimine hakim olmayı sağlayan ve ritim kulağını geliştirmeye yarayan yay egzersizleri öğrencinin başarısına ve ders saatlerinin sıklığına göre 1 ile 1.5 ay arasında sürer. Yay çekmeyi tam anlamıyla öğrenen öğrenci, sol el tutuşunu ve parmakları klavye üzerinde doğru şekilde basmak için yapması gereken egzersizlere başlayabilir. 1. parmak ile başlayan egzersizler sırası ile 2. parmak, 3. parmak ve 4. parmak olmak üzere devam eder.

Keman perdesiz bir enstrüman olduğu için doğru entonasyon çıkartılması açısından zor bir enstrümandır. İyi bir kulak ve bol çalışma ister. Bu yüzden parmaklar doğru entonasyonu çıkartmak açısından çok önemlidir. Bazı öğrencilere kolaylık olması için parmakların basılması gereken yerlere bantlar yapıştırılabilir. Böylece öğrenci parmaklarını nereye basacağını görebilir ve öğrencinin klavye üzerinde bastığı seslere hakim olması sağlanır. Ancak tüm parmakları tam anlamıyla doğru şekilde basmayı öğrenen öğrenci parça çalmaya başlayabilir. Keman eğitiminin yanında nota eğitimi (solfej) de alan öğrenci parmak basımını geliştirmek ve tonlara hakim olabilmek için gam ve arpej çalışmaya başlar. Gam ve arpej çalışmaları eğitimin her seviyesinde devam eder.

Parmak basımını tamamen oturttuktan sonra yay ve parmak tekniklerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapılır. (Vibrato – trill – tremolo – pizzicato vb.) Öğrencinin durumuna göre pozisyon geçişlerine başlanabilir. Pozisyon geçişlerini doğru yapabilmek için yapılan çalışmalar bittikten sonra pozisyon geçişlerinin kullanıldığı parçalar çalmaya başlar ve bu parçaların yanında seviyesine uygun bir konçerto çalışmasına geçilebilir. Yay ve parmak tekniklerini ilerletirken çaldığı eserlerin zorluğunu da arttırarak öğrenci profesyonelliğe giden bir çalışma dönemine girer.

 

İlgilendiğiniz Kurs için lütfen yan sütunda bulunan linke tıklayınız.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir