Pages Navigation Menu

Bakırköy Müzik Kursu - Bakırköy müzik

Solfej Eğitimi

SOLFEJ HAKKINDA KISA BİLGİ  :                                               

Solfej eğitimi enstrüman eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bundan dolayı tüm müzik dallarında solfej eğitim ve bilgisinin artması ve Müzik aleti öğrenimine destek olmak, daha da hızlandırmak amacı içim tüm branşlardaki öğrencilerimiz  Nota ve Solfej dersi almaktadırlar.

Solfejin müzik açısından önemine değinmeden önce,  ulaşılabilir sanat eğitimi anlamında Bakırköy’de bir ilki gerçekleştiren Sanat Derneğimizin sahibi olduğu M.E.B. Onaylı sertifika vermeye yetkili kursumuzda  halkımızın sanat dallarına daha rahat ve hızlı ulaşabilmeleri daha kaliteli eğitim almaları  için var olan kursumuz Bakırköy ve çevre semt ve ilçelere ( Bakırköy,  Ataköy, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Bağcılar,  Bahçelievler, ikitelli, Atakent, Zeytinburnu, Halkalı toplu konutlar, Sefaköy, Yenibosna, Güngören, Bahçelievler, Soğanlı, Küçükçekmece ) bir araç mesafede ve Bakırköy’ün merkezinde hizmet vermek üzere çalışmalarını devam etmektedir. Kursumuza sizleri de bekliyoruz…

Solfej eğitimi öğrencilerin nota okumalarını, sesleri ayırt ederek duymalarını, ritim duygularını geliştirmelerini ve genel müzik kültürüne hakim olmalarını sağlamak için verilen eğitimin genel adıdır. Eğitime notaların isimlerini ve nota değerlerini öğrenerek başlayan öğrenci kısa bir süre içinde gördüğü notaları, sesleri ve ritimleri ile okumayı (deşifre etmeyi) öğrenir. Öğrencinin iyi enstrüman çalması için gördüğü notayı deşifre etmesi çok önemlidir. Bu yüzden diğer bir deyişle solfej eğitimi enstrüman eğitiminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Öğrenciler piyanodan aynı anda verilen 1’den fazla sesi kulak çalışmaları ile geliştirerek ayırt etmeyi öğrendikten sonra, bu sesleri nota isimleri ile söyleyebilecek seviyeye gelirler. Eğitimin ilerleyen zamanlarında farklı tonlarda yazılan parçaları kolaylıkla deşifre etmeyi öğrenen öğrenci, bununla birlikte piyano ile çalınan bir parçayı notaları ve ritimleri ile yazmayı (dikte etmeyi) öğrenir.

Solfejin ileri seviyelerinde 2 ses’in (aralık) çözülme kuralları çalışılır. Aralık çalışmalarını yapan öğrenci, 3 ses ve 4 ses akor çözümlerini öğrenebilir. Bu çalışmalar sırasında tonal olarak ayırt edebilecekleri akor duyma ve kadans ayırt etme egzersizleri yapılır.

Müziğin ayrılmaz parçası olan Solfej ve Nota bilgisini ayrı bir ders olarak alabileceğiniz gibi Tüm Müzik öğrencilerimiz Ücretsiz olarak  grup solfej derslerine girebilmektedir.

Yetkin eğitmenler eşliğinde  enstrüman öğrenmek artık çok daha kolay. Rahat ve hızlı ulaşım imkanına sahip ve pek çok semtten rahatça tek vasıta ile ulaşabileceğiniz Bakırköy’ün merkezinde bulunan kursumuza sizleri de bekliyoruz. Yapmanız gereken hangi dal ile ilgileniyorsanız yan sütünde bulunan dersin üzerine tıklayarak o dersin sayfasına gitmek. Bekliyoruz.

 İlgilendiğiniz Kurs için lütfen yan sütunda bulunan linke tıklayınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir